Pardubický report z klávesnice Pavla Wernera

Druhý závod v seriálu českého koloběžkového poháru se konal v Pardubicích, jako součást Vinařského půlmaratonu. Vzhledem k uzavírkám byli pořadatele nuceni trochu pozměnit trať závodu, samozřejmě při zachování délky. Trať v Pardubicích je velmi rychlá. Protože vede středem města, je také technicky náročná. Hladký povrch střídají kostky v historickém centru. Část trati vede též přes sídliště, kde není nouze o retardéry různých výšek a délek. Za zmínku stojí také malé převýšení 7metrů na okruh, otevřená větrná prostranství nebo 2 kruhové objezdy. Na start se letos postavilo 166 ze 175 registrovaných koloběžců. Tato rekordní účast ukazuje ne strmě vzrůstající oblibu závodů, které jsou součástí větších běžeckých podniků. Atraktivní uzavřená trať, početné obecenstvo, vynikající sociální a technické zázemí nebo atraktivní ceny jsou jen malým výčtem benefitů, které takový podnik nabízí. Náš tým bodoval hned na několika frontách. Předně se podařilo zajistit nové dresy, takže všech 12 jezdců vyrazilo v týmových barvách. Bokolobka tým Ostrava byl jedním z nejvíce zastoupených týmu ve startovním poli. Jarda Müller, který přijel podpořit své kamarády, patřil též k nejhlasitějším fanoušků celého závodu.

Vzhledem k úzkému startovnímu prostoru většina týmu startovala ze zadních pozic, odhadem kolem 80. místa. Pracně jsme se prokousávali dopředu ve složení Pavel Werner, Ondra Müller a Víťa Drlíček. Na trati se startovní pole brzy roztáhlo. Dojíždění skupin se tak stalo velice náročným. Pokud někdo zůstal osamocený na trati, stálo ho to mnoho sil.

Ondra Koláček jako nejlepší z týmu dojel celkově 37. v čase 48:14s, pouhé 4 minuty za prvním závodníkem, průměrnou rychlostí 26.24 km/h, následovaný Pavlem Wernerem /44.místo, 50.36s, 25 km/h/ a Honzou Fuchsem /45.místo, 50.38s/, se kterým spolupracovali velkou část závodu a podařilo se jim dojet skupinu šesti závodníků před nimi. V závěrečném sprintu této skupiny osmi závodníků oba přesprintoval jen Kuba Bostl. V cíli pak následovali Ondra Müller, Víťa Drlíček, Honza Bordovský a Radim Vaňko. V ženách byla v pomyslné týmové soutěži první Monča Francová /90. místo, 55.41s, 22.73km/h/, následovaná Jiřinou Klímovou /99.místo, 56.04s, 22.58 km/h/ a novou posilou týmu v kategorii žen Anetou Ochránkovou /114.místo, 59:28s. Obrovský výkon na trati předvedl mladý Péťa Libscher, který ve věku 13 let absolvoval celou trat s fantastickým časem 1:01:11s, s průměrnou rychlostí 21 km/h a skončil na celkovém 123. místě. Skvělým úspěchem je zároveň čas Zdeňky Libscherové, která trať dokončila v čase 1:09:44s.

Mrzela jen absence Přemka Švajdy a Šárky, kteří se stále potýkají s následky vleklé nemoci.

V Pardubicích se potvrdila celková výborná pozitivní nálada celého týmu. Ve startovním poli bylo hodně pádů. Největší výhrou nám bylo, že nedošlo ke zraněním a všichni dojeli do cíle bez technických problémů.