1. kolo Českého krosového poháru – Author Cup 50 – Český ráj

V sobotu dne 20. 4. 2019 přivítal kemp Peklo v Českém ráji účastníky 1. kola Českého krosového koloběžkového poháru – Author Cup 50 Český ráj. Za Bokolobku tým Ostrava přijeli bojovat o umístění dva závodníci, Jana Bůžková – Adven Ture a Vítězslav Drlíček. Celkem se na trati sešlo deset koloběžkářů, z toho byly tři ženy.

Den začal dost krušně budíčkem ve tři hodiny ráno, něco nacpat do žaludku, ve čtyři naložit koloběžku a vyrazit na cestu. S Janou jsme se sešli až na místě. Byl krásný jarní, teplý den a před jedenáctou hodinou se mačkáme na staru spolu s více než 1200 cyklisty. Před startem nechybí tradiční foto s ostatními koloběžkáři a výměna informací ohledně tratě. Vítěz loňského krosového poháru Martin Brož – Marčáno si dělá starosti z polského závodníka Rafala Šmialkowského, že prý je dobrý, ale neví jak moc. To ještě netuší, že vítězství mu uzme rekordman na koloběžce v závodě na 1000 mil – Jarda Jisl, který se přihlásil až v den startu.

Závod začíná pěkně zostra. Po úvodní silniční pasáži se nekonečný had závodníků snaží z široké cesty nacpat do stoupání na lesní cestu, kam se vejdou maximálně tři vedle sebe, o kolize zde není nouze. V této části volím běh vedle koloběžky a daří se mi prodírat mezi cyklisty jedoucí na nejlehčí převod tzv. na šaška. Toto stoupání pěkně roztrhne závodní pole, které po zbytek tratě není tak nahuštěné. Ve stoupání u hradu Kost mě zradil hrudní pás, poroučí se někam pod dres a z obavy z jeho ztráty jsem nucen zastavit a provizorně jej zapnout aspoň kolem pasu. Nakonec jsem rád, aspoň mi už pořád neřvou hodinky, tep mám v tu chvíli na 190t/m. V závodě se cítím celkem dobře až do doby, kdy se na 16km kolem mne prožene koloběžkář a hned mizí ve sjezdu. Říkal jsem si, že jedu dobře, ale jeho tempo je zdrcující a ubere mi dost na morálu. Myslel jsem si, že je to Marčáno, ale toho uslyším až na 20km, jen houkne, že ten polák je nějaký moc dobrý a vyráží ho stíhat. Nedávám mu moc šancí. Nakonec se mu to však povede.

Diváci kolem trati jsou skvělí, hodně povzbuzují a to člověka nakopává. Uznání občas uslyším i od spoluzávodníků z řad cyklistů. Co nemám natrénováno v kopcích, se snažím dohnat ve sjezdech. Jedu sjezdy na totální hraně, tady můžu cyklistům vrátit příkoří z rovinek a nahnat drahocenný čas.

Největší krizi prožívám v závěrečném stoupání na 42km, v pravé noze se mi utahuje sval a jde do křeče. Sypu do sebe Magnosolv přímo z pytlíku a úleva naštěstí přichází celkem rychle. Pak už jen padák do vesnice Branžež a už to ženu do cíle.

V cíli se postupně potkávám s ostatními závodníky a společně netrpělivě sledujeme výsledkovou tabuli.

A jak jsme nakonec dopadli?

Jana Bůžková – Adven Ture jela na jistotu, s časem 4:09:44 získala 3. místo v kategorii koloběžka ženy. Já jsem nakonec skončil v kategorii koloběžka muži na 5. místě s časem 2:32:29.

Tak doufám, že se sejdeme opět v druhém kole. V lepších časech a hojnější účasti.

Víťa